Akatemialajit ja toimipaikat

Jääkiekko

Kalevankankaan jäähallit

Tiistaisin ja torstaisin klo 7:30 - 9:00

Valmentajat:

Ville Suovalkama, ville.suovalkama(at)juniori-jukurit.fi

Pasi Parviainen, pasi.parviainen(at)juniori-jukurit.fi

Tommo Nukari, tommo.nukari(at)juniori-jukurit.fi

Marko Kauppinen, marko.kauppinen(at)jukurit.fi

Teemu Suokas, teemu.suokas(at)jukurit.fi

Mika Tarvainen, mika.tarvainen(at)jukurit.fi

Jalkapallo

Urpolan tekonurmi, Hänninhaudan tekonurmi, Kalevankankaan koulun tekonurmi ja talvella Kalevankankaan kuplahalli

Tiistaisin ja torstaisin klo 7:30-9:00

Valmentajat:

MP: Matti Kuitunen matti.kuitunen(at)mikkelinpalloilijat.fi

PU-62: Tommi Vitikainen tommi.vitikainen(at)pu62.fi

MiKi: Tommi Ekmark, tommi.ekmark(at)mikkelinkissat.net

 

Salibandy

Saimaa Stadium

Tiistaisin ja torstaisin klo 7:30-9:00

Valmentaja: Elisa Vilhunen elisa.vilhunen(at)hatsina.net

Jääpallo

Hännihaudan  tekojää, Kalevankankaan jäähallit

Tiistaisin ja torstaisin klo 7:30-9:00

Valmentaja: Kimmo Huotelin, kimmo.huotelin(at)kampparit.fi

Ominaisuusvalmennus

Yleisurheilu ja kestävyyslajit mm.kestävyysjuoksu, suunnistus ja hiihtolajit

Urheilupuisto, Saimaa Stadiumi sekä erikseen sovitut harjoittelupaikat

Tiistaisin ja Torstaisin klo 7:30-9:00

Valmentajat:

Taija Jäppinen, taija.jappinen(at)edu.mikkeli.fi

 

Lentopallo

Saimaa Stadiumi

Tiistaisin ja Torstaisin klo 7:30-9:00

Valmentaja: Mikko Korhonen mikko.korhonen(at)edu.mikkeli.fi

Yleistaitovalmennus

7 lk oppilaille suunnattu harjoitus, jossa kehitetään fyysisiä ja motorisia yleistaitoja monipuolisen harjoittelun avulla. Harjoittelu tapahtuu koulujen saleissa tai koulujen läheisyydessä.

Kalevankankaan koulu, Saimaa Stadiumilla

Torstaisin klo 8:15 - 9:15

Valmentaja: Saila Parviainen toimisto.kuntokartano(at)gmail.com p.050-5426462

Lyseon koulu

Torstaisin 7:30-8:45

Valmentajat:

Joni Maaranen joni.maaranen(at)edu.mikkeli.fi

Tuija Saukkonen tuija.saukkonen(at)edu.mikkeli.fi

Niina Liukkonen niina.liukkonen(at)edu.mikkeli.fi

Urheilupuiston koulu

Tiistaisin klo 7:30-8:45

Valmentaja: Heikki Turunen heikki.turunen(at)edu.mikkeli.fi

Golf (Seura- tai Lajivalmentajan johdolla)

Ulkokaudella Golf Porrassalmen tai Mikkelin Golfin harjoitusalue. Talviharjoittelu Savon Golftiimin harjoitteluhallissa.

Tiistaisin ja torstaisin  klo 7:30-9:00

Valmentaja: Jarno Hovila jarno(at)golftiimi.fi

Taitoluistelu (Seura- tai Lajivalmentajan johdolla)

Kalevankankaan jäähallit sekä Saimaa Stadium oheisharjoittelu.

Tiistaisin ja Torstaisin klo 7:00-9:00

Valmennus:

Mervi Liimatainen, mervi.liimatainen.ml(at)gmail.com

Uinti (Seura- tai lajivalmentaja johdolla) alkaen lukuvuoden 2019-2020 alussa

Tiistai Rantakeitaalla klo 7:00-8:30 torstai Naisvuoren uimahalli klo 6:45-8:15, joka toinen tiistai kuntosali.

Valmentajat:

Jukka Lepistö, jukka.lepisto(at)gmail.com

Maija Liukkonen

Juho Hyrkkänen

 

Etelä-Savon Urheiluakatemiavalmennus Mäntyharjulla lukuvuotena 2019-2020

Urheiluvalmennuksen tavoitteet ja toteutus

  • Tavoitteena on sovittaa yhteen kilpaurheilua harrastavien nuorten opiskelu ja kilpaurheilun harrastaminen
  • Urheiluvalmennuskurssit toteutetaan yhteistyössä Etelä-Savon urheiluakatemian kanssa

Valmennus

Valmentajan johdolla tapahtuva valmennus 2 kertaa viikossa, pitkällä välitunnilla klo 11:50-13:00 aikavälillä, tarkempi ajankohta selviää valmennuksen alettua. Harjoituksen päivät saattavat vaihtua Lukio kurssien mukaan 7 viikon periodilla. Valmennus on sisällöltään ominaisuusvalmennusta (nopeus, voima, taito, liikkuvuus). Valmennus tapahtuu Lukion, Yhtenäiskoulun tai Kisalan tiloissa. Valmennuksesta vastaa Seppo Parta.

Tukipalvelut

  • Etelä-Savon Urheiluakatemian toteuttamat ominaisuustestit kaksi kertaa lukuvuoden aikana
  • Paikallisen SP –gym kuntosalin käyttö veloituksetta.

Valintakriteerit urheiluvalmennukseen

  • hakeminen akatemiavalmennukseen tapahtuu viimeistään 26.5.2019mennessä sähköisellä lomakkeella  https://www.esliikunta.fi/urheiluakatemia/hakeminen/
  • Akatemian www –sivuilla on ilmoitettu aikaisempi päivämäärä, mutta se koskee enemmän maakunnan kaupunkeja.
  • hakemusten perusteella urheilijat kutsutaan akatemiakartoitus – testeihin. Testit järjestetään Mäntyharjulla 13.8. klo 11:00-13:00, paikka ilmoitetaan hakijoille.
  • Testeinä on Kasva Urheilijaksi testistä, Sisupunnerrus, Sisuvatsa, 2 kg kuntopallon heitto alakautta, 20 m nopeus paikaltaan sekä piip juoksu.  https://www.kasvaurheilijaksi.fi/ominaisuustesti
  • Urheilijat valitaan akatemiaan testien perusteella, joten sitoutumista ja tavoitteellisuutta edellytetään.
  • Urheilijoiden tulokset arvioidaan käyttämällä vertailupohjana Tanhuvaaran urheiluopiston testituloksia, joissa vertailupohjana on useita tuhansia testejä. Tulokset skaalautuvat sukupuolen ja iän mukaisesti. Testiin valmistautumista suositellaan.
  • Toiminnasta pidetään infot Lukiolla 7.5. rehtori Jyrki Taumalan johdolla, Lukion tutustumispäivän aikana sekä Yhtenäiskoulun salissa 9.5 klo 12:15 yläkoululaisille ja sinne siirtyville nykyisille 6 lk oppilaille.

Maksut

Urheiluvalmennukseen osallistuvalta peritään vuosittain akatemiapassimaksu. Valmennusmaksun suuruus lukuvuotta 2019-2020 koskien on 100€/urheilija. Maksu laskutetaan syyslukukaudella 50€ ja kevätlukukaudella 50€.

Pieksämäki

Pieksämäellä toiminta pääsääntöisesti Jääkiekon ja Salibandyn valmennuksen kautta sekä lisäksi joitain urheilijoita henkilökohtaisen valmentajan ohjeistuksen mukaisesti eri lajeista.

Harjoittelu tapahtuu 2 kertaa viikossa. Tarkat ajat ja harjoittelupaikat lajien sopimalla tavalla ja ilmoittamallaan aikataululla.

Lukuvuoden 2019-2020 hakemukset 26.5.2019 mennessä